Zawisza Bydgoszcz Gospodarze

Maksymilian Krupiński Trener

redaktor

27.06.2016

Mecz pierwotnie był zaplanowany na 9 maja. Jego termin został zmieniony. O przyczynach nie poinformowano. Wiadomo, że w tym spotkaniu wystąpił obrońca Kazimierz Zbyryt. Zawisza przed ostatnią kolejką spotkań w klasie B tracił do prowadzącej Unii Solec Kujawski jeden punkt. Niebiesko-czarni stracili w dotychczasowych dziewięciu spotkaniach pięć punktów, Unia tylko cztery (porażki z lokalnym rywalem, Wichrem oraz Brdą II). Los sprawił, że obydwa zespoły walczące o przepustkę do gier barażowych o wejście do klasy A spotkały się w ostatniej kolejce. Mecz rozegrano na boisku za budynkiem Szkoły Oficerskiej, zachował się on doskonale w pamięci obrońcy Zawiszy, Kazimierza Zbyryta. Na kwadrans przed końcem był remis 1:1. Ponad pół wieku później jeden z bohaterów tego historycznego dla klubu boju tak wspominał końcowe minuty: „My remisowaliśmy a im remis wystarczał. I wówczas major Rubin, szyfrowiec ze sztabu mówi: dostaniecie hotel, przepustkę, urlopy, dostaniecie wszystko. I myśmy się rzucili do gry, ale tak na złamanie karku. A ich obrońca specjalnie wybił piłkę daleko poza boisko. Pobiegłem do sędziego z krzykiem: widzi Pan, że on „czasuje”. I sędzia kazał mu tę piłkę przynieść. Na tym meczu było trochę ludzi, także oficerów ze sztabu i myśmy rzucając się już ostatnim jak to się mówi tchem strzelili bramkę. I wygraliśmy ten mecz”. Tego ostatniego tchu wystarczyło na strzelenie nawet dwóch bramek, wynik 3:1 oznaczał zwycięstwo w grupie I klasy B! Aby znaleźć się w gronie najlepszych pomorskich drużyn należało zwyciężyć w finałowej rywalizacji mistrzów czterech grup klasy B.